aalto1 untyped-item.component.html
Evolution analysis of Base Station Subsystem - Core network interface over Internet Protocol
Loading...
URL
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Helsinki University of Technology |
Master's thesis
Electronic archive copy is available via Aalto Thesis Database.
Checking the digitized thesis and permission for publishing
Instructions for the author
Instructions for the author
Location:
Authors
Date
Major/Subject
Mcode
S-38
Degree programme
Language
en
Pages
xiii + 86
Series
Abstract
All-IP on tämän päivän trendi mobiiliverkoissa tarkoittaen, että verkot muuttuvat käyttämään vain IP (Internet Protokolla) pohjaisia siirtoteknologioita.
Syy all-IP muutokseen on käsitys, että se mahdollistaa tulevaisuuden kannalta varman ja kustannustehokkaan verkkoarkkitehtuurin.
Samalla kun all-IP visio etenee, kolmannen sukupolven (3G) mobiiliteknologiat saavuttavat suosiota ja alkavat syrjäyttämään yhä hallitsevaa Global System for Mobile communications (GSM) teknologiaa.
Koska useamman kuin yhden verkon operointi on kallista, operaattorit pohtivat mahdollisuutta GSM verkkojen alasajoon lähitulevaisuudessa.
Tässä diplomityössä tutkittiin onko telecom operaattoreiden kannattavaa jatkaa all-IP visiota runkoverkoista GSM liityntäverkkoihin.
Päätavoite oli löytää pääoma- (CAPEX) ja operatiiviset kustannushyödyt (OPEX) GSM A-rajapinnasta IP:n päällä (AoIP) verrattuna perinteiseen A-rajapintaan aikajakokanavoinnin päällä (AoTDM).
Koska 3G mobiiliteknologiat ovat haastamassa GSM teknologiaa, työssä käytiin myös läpi tekijöitä, jotka vaikuttavat GSM:n elinikään.
AoIP:n kannalta CAPEX ja OPEX vertailu oli positiivinen.
AoIP mahdollistaa huomattavat säästöt GSM verkkojen rakentamisessa.
GSM elinajan pohtiminen kuitenkin paljasti, että on myös olennaista tarkastella kolmannen ja neljännen sukupolven mobiiliteknologioiden etenemistä.
Ei ole välttämättä järkevää panostaa enää GSM teknologiaan, jos muilla teknologioilla on paremmat tulevaisuuden näkymät.