aalto1 untyped-item.component.html
Intuitiivinen opettaja - Intuition merkityksestä kuvataidekasvattajan opetustyössä
Loading...
URL
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
School of Arts, Design and Architecture |
Bachelor's thesis
Unless otherwise stated, all rights belong to the author. You may download, display and print this publication for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Authors
Date
Department
Major/Subject
Mcode
ARTS3017
Degree programme
Language
fi
Pages
25+6
Series
Abstract
Kandidaatintutkielmani käsittelee intuitiota kuvataidekasvattajien opetustyössä. Kiinnostuin aiheesta nuoruuden kokemuksen innoittamana yläasteen kuvataidetunnilta, jossa oivalsin opettajan käyttäneen selvästi intuitiotaan. Ymmärsin, että intuitiolla on suuri rooli meidän jokapäiväisessä elämässämme. Halusin perehtyä intuitioon käsitteenä syvemmin ja tutkia miten se ilmenee kuvataidekasvattajien arjessa. Intuitiosta on tehty paljon tutkimuksia viime vuosikymmeninä, mutta kuvataidekasvatuksen kontekstissa en löytänyt aiempaa tutkimusta intuitiosta. Tutkielmani tavoitteena on toimia tämän keskustelun avauksena. Tutkimuskysymykseni on: miten intuitio ilmenee kuvataidekasvattajien opetustyössä?
Tutustuin suomalaiseen intuitiokirjallisuuteen, joka toimii tutkielmani teoreettisena viitekehyksenä. Pääpainona on Asta Raamin julkaisut. Esittelen Raamin ja muiden tutkijoiden ja ajattelijoiden määritelmiä intuitiosta. Intuitio on aiheena monitulkintainen, eikä sille löydy yhtä määritelmää, mutta yhteneviä kuvauksia sen luonteesta on tehty. Intuitio yleisesti nähdään välittömänä ajatteluprosessina tai päätöksentekona, jossa ei synny tietoista päättelyä. Esittelen myös Raamin määrittelemät kolme intuitiota, jotka ovat asiantuntija-, vaisto- ja superintuitio. Syvennyn tutkielmassani etenkin asiantuntijaintuitioon, joka pohjautuu aiempaan opittuun tietoon ja taitoon. Kokenut opettaja peilaa tiedostamatta päätöksiään aiempiin kokemuksiin ja toimii sen pohjalta. Kuvataidekasvattajan arki on jatkuvaa vuorovaikuttamista, jolloin intuitiolla on myös suuri vaikutus sosiaalisissa tilanteissa. Toimivan vuorovaikutuksen edellytys on läsnäolo ja empatia, jolloin intuitio voi toimia vapaasti ja luotettavasti.
Tutkielmani on laadullinen tutkimus, jossa olen käyttänyt teemahaastattelua menetelmänä. Haastattelin kolmea kuvataidekasvatuksen ammattilaista intuitiosta heidän opetustyössään. Haastateltavat olivat minun aiempia opettajiani. Haastateltavilta en odottanut asiantuntijuutta intuition saralla, vaan olin kiinnostunut heidän henkilökohtaisista havainnoistaan ja näkökulmistaan.
Haastatteluaineistosta käy ilmi, että intuitio on jatkuvasti läsnä kuvataidekasvattajan arjessa. Intuition rooli on usein huomaamaton, eikä sitä tule juurikaan pohdittua arjessa. Aineiston analyysi osoittaa, että intuitiota pidetään jopa itsestäänselvyytenä, jota ilman opettaja ei työssään pärjäisi. Selviytymisen kannalta intuitio on oleellinen työkalu, sillä opettaja tekee työssään tiedostamatta päätöksiä jopa muutaman minuutin välein.
Description
Supervisor
Ylirisku, HenrikaThesis advisor
Ylirisku, HenrikaOther note
Media files notes:
Opinnäytteen kansikuva
Media rights: CC-BY-NC-ND 4.0