aalto1 untyped-item.component.html
Tietojärjestelmien raportoinnin automatisointi
Loading...
URL
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Helsinki University of Technology |
Master's thesis
Electronic archive copy is available via Aalto Thesis Database.
Checking the digitized thesis and permission for publishing
Instructions for the author
Instructions for the author
Location:
Authors
Date
Department
Major/Subject
Mcode
Kon-41
Degree programme
Language
fi
Pages
79
Series
Abstract
Tietojärjestelmien raportoinnilla tarkoitetaan tietojärjestelmä-infrastruktuurin valvonnan ja hallinnan raportointia.
Sen tarkoituksena on selvittää järjestelmän omistajalle (asiakkaalle) valvottujen parametrien käyttäytymisen syy-yhteys käytössä havaittuihin tai odotettavissa oleviin, yleensä ei-toivottuihin ilmiöihin, sekä mitä toimenpiteitä niiden johdosta on tehty tai mitä olisi ennaltaehkäisevästi syytä tehdä.
Mainittuja ilmiöitä voivat olla esimerkiksi tietyn palvelun kuten sähköpostin tai www-sivujen latautumisen hidastuminen tai jonkin laitteen kuten tiedostopalvelimen tai reitittimen kuormituksen ja virhetoimintojen lisääntyminen.
Valvontaan ja operointiin käytettävät työvälineet ja ohjelmistot soveltuvat tyypillisesti yhden laiteryhmän kuten verkkolaitteiden (reitittimet, kytkimet, sillat jne.) tai palvelin-/työasemakoneiden valvontaan.
Nämä erilliset, eri valmistajien tuotteet eivät yleensä ole juuri millään tasolla keskenään yhteensopivia, sillä mm. niiden tuottamat lokitiedostot ovat lähes poikkeuksetta sovelluskohtaisia formaatteja.
Toinen tyypillinen ja valvontapalveluntarjoajan kannalta kiusallinen puute em. ohjelmistoissa on se, ettei niihin yleensä sisälly minkäänlaisia raportointivälineitä.
Asiakkaalle toimitettava raportointi on siis luotava tapauskohtaisesti.
Markkinoilla on toki myös lähes kaikenkattavia tuotteita, joiden ominaisuudet ja laajennusmahdollisuudet eivät juurikaan aseta rajoja kohdelaitteiden tai ympäristön osalta.
Nämä ovat kuitenkin varsin massiivisia ja kalliita investointeja jotka edellyttävät Suomen oloissa poikkeuksellisia volyymeja.
Valvonta-asiakkaille toimitettava palvelutasoraportointi on edellämainituista syistä osoittautunut varsin työlääksi ja helposti laiminlyödyksi palvelun osa-alueeksi.
Työ on jouduttu tekemään pääasiassa käsin ja sen monet vaiheet ja kirjava työvälinevalikoima (tiedon kokoaminen eri sovelluksista ja muuttaminen havainnolliseen, graafiseen muotoon, kuvien käsittely grafiikka-ohjelmalla, tiedostojen siirto paikasta toiseen, html-editointi www-sivujen muokkaukseen jne.) ovat kaikkea muuta kuin mielekästä työtä tai tehokasta ajankäyttöä ammattitaitoiselle valvontahenkilöstölle.
Asiakkaiden ja valvottavien laitteiden määrän nopea kasvu ja siitä seuraava raportointitarpeen kasvu on johtanut lopulta siihen että automatisointi on tullut välttämättömäksi.
Tavoitteeksi tässä työssä asetettiin joustavan, ympäristö- ja laiteriippumattoman, täysin automaattisen raportointijärjestelmän kehittäminen olemassa olevan valvonta-infrastruktuurin pohjalta.
Ratkaiseviksi tekijöiksi työn onnistumisen kannalta osoittautuivat valittuun konseptiin sopivien, valmiiden komponenttien onnistunut valinta, ohjelmakoodaus sekä eri komponenttien yhteensovittaminen toimivaksi kokonaisuudeksi.