aalto1 untyped-item.component.html
Vaihto-omaisuuden pienentäminen tuotesuunnittelun keinoin
Loading...
URL
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Helsinki University of Technology |
Master's thesis
Electronic archive copy is available via Aalto Thesis Database.
Checking the digitized thesis and permission for publishing
Instructions for the author
Instructions for the author
Location:
Authors
Date
Department
Major/Subject
Mcode
Kon-41
Degree programme
Language
fi
Pages
64
Series
Abstract
Tutkimuksen perimmäinen tarkoitus oli selvittää kuinka kohde yrityksen tuotekehitys osasto voi edesauttaa yrityksen tavoitetta pienentää vaihto-omaisuuttaan.
Vaihto-omaisuudella tarkoitetaan käytännössä valmiiden tuotteiden, keskeneräisten tuotteiden sekä niiden raaka-aineiden ja komponenttien varastoja.
Näistä tuotesuunnittelu voi vaikuttaa eritoten komponenttivarastojen määrään.
Työn kirjallisuustutkimus käsittelee vaihto-omaisuuden pienentämistä laajemminkin kuin pelkän tuotesuunnittelun näkökulmasta.
Siinä on käyty läpi yrityksen eri organisaatioiden mahdollisuuksia vaihto-omaisuuden pienentämiseksi.
Loppu osassa työtä syvennytään tuotesuunnittelun keinoihin käytännön esimerkkien avulla.
Yrityksessä toteutettiin diplomityön tuloksena useita käytännön muutoksia.
Nämä havainnollistavat kuinka pienilläkin muutoksilla voidaan vähentää varastojen määriä huomattavasti.
Esimerkeistä kuitenkin huomataan, että tuotesuunnittelun mahdollisuudet pienentää vaihto-omaisuutta ovat riippuvaisia siitä, kuinka yrityksen muut osa-alueet toimivat.
Osa hyödyistä menetetään, jos esimerkiksi varastojen ohjauskäytännöt eivät tue muutoksia.