aalto1 untyped-item.component.html
Fördelningen av ekonomiska brandskador i byggnadsbränder enligt informationen i två databaser
Loading...
URL
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Helsinki University of Technology |
Master's thesis
Electronic archive copy is available via Aalto Thesis Database.
Checking the digitized thesis and permission for publishing
Instructions for the author
Instructions for the author
Location:
Authors
Date
Department
Major/Subject
Mcode
Rak-43
Degree programme
Language
sv
Pages
76+4
Series
Abstract
Tämän diplomityön alkuperäisenä tarkoituksena oli luoda tilastollinen menetelmä määrittää nykyistä suuremmalla tarkkuudella palovahingon odotusarvo.
Tätä tarkoitusta varten on tutkittu palovahingon riippuvuutta kohteen koosta ja laadusta.
Tämä tehtiin kahdelle otokselle PRONTO-tietokannasta ja tulosten perusteella voidaan todeta että PRONTO on toimiva tietokanta.
Työn aikana on saatu arvokasta lisätietoa Suomen Vakuutusyhtiöiden Keskusliiton (SVK) suurpalotilastosta.
Siksi tehtiin, alkuperäisestä suunnitelmasta poiketen, vertailu tämän sekä PRONTO:on rekisteröityjen samojen tapausten välillä.
Koska PRONTO sisältää suuria määriä, yksityiskohtaisia tietoja jokaisesta tapauksesta, oli tällainen vertailu tietokantojen kesken tärkeä.
Tällä tavalla saatiin käyttöön yhdistetty tietokanta, mistä on jatkossa poimittavissa monenlaista tietoa eri tekijöiden vaikutuksesta palovahingon suuruuteen.
Kahden riippumattoman tietokannan vertailusta varmistui, että PRONTO:ssa arvioidut palovahinkojen arvot ovat tarkkuudeltaan samaa luokkaa kuin vakuutusyhtiöiden tietokannassa.
Tämä antaa hyvän kuvan PRONTO:n kelpoisuudesta.
PRONTO:n tietoja voidaan siis pitää suhteellisen luotettavina.
Työn painopiste muuttui siis suunnitellusta ja siitä tuli paljolti lähteiden, siis tietokantojen, analysointi ja kritisointi.
Saman tapauksen identifiointi molemmissa tietokannoissa oli myös tärkeä seikka, jotta voitiin luoda luotettava, yhdistetty tietokanta Suomen suurpaloista vuosilta 1996-2000.