aalto1 untyped-item.component.html
An adaptive probabilistic equalizer for GSM EDGE
Loading...
URL
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Helsinki University of Technology |
Master's thesis
Electronic archive copy is available via Aalto Thesis Database.
Checking the digitized thesis and permission for publishing
Instructions for the author
Instructions for the author
Location:
Authors
Date
Department
Major/Subject
Mcode
S-72
Degree programme
Language
en
Pages
xv + 86 s. + liitt.
Series
Abstract
Diplomityön tarkoituksena on tutkia lineaarisen aikavariantin tietoliikennekanavan aiheuttaman symbolien keskinäisvaikutuksen poistamista käyttämällä selviytyjäkohtaista prosessointia (Per-Survivor Processing, PSP).
Menetelmää on sovellettu kahteen virhetodennäköisyyttä minimoivaan rekursiiviseen algoritmiin, Viterbi-algoritmiin ja SSA-algoritmiin (Suboptimum Soft-output Algorithm).
Adaptiivisista korjainalgoritmeista on ohjelmoitu mallit COSSAP-simulointiympäristöön ja simuloinnit on suoritettu tulevan GSM-version (EDGE) määrittelemässä ympäristössä.
Jotta voitaisiin hyödyntää EDGE-purskeen opetusjakson avulla saatua kanavaestimaattia, on korjaimista toteutettu myös versiot, jotka prosessoivat ensimmäisen puolipurskeen keskeltä alkuun.
Käytettäessä vastaanotettujen näytteiden esisuodatusta saavutettiin ratkaisulla selvästi havaittavaa etua verrattuna tapaukseen, jossa ensimmäinen puolipurske prosessoidaan alusta keskelle.
Adaptointiin käytettiin LMS-algoritmia.
Simulointitulokset osoittavat, että nopeasti muuttuvissa radiokanavissa selviytyjäkohtaisen prosessoinnin käytöllä voidaan saavuttaa huomattavaa etua verrattuna ei-adaptiivisiin korjainalgoritmeihin.
Huolimatta lyhyemmästä päätösviiveestä PSP-SSA -korjaimen suorituskyky on melkein yhtä hyvä kuin PSP-VA -korjaimen.
PSP-SSA -korjain tuottaa pehmeitä päätöksiä, jotka kanavadekooderi voi hyödyntää.