Temporary Happiness
Loading...
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
School of Arts, Design and Architecture |
Bachelor's thesis
Unless otherwise stated, all rights belong to the author. You may download, display and print this publication for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Author
Date
2013
Department
Major/Subject
Mcode
Degree programme
Degree Programme in Photography
Valokuvataiteen koulutusohjelma
Valokuvataiteen koulutusohjelma
Language
fi
Pages
20
Series
Abstract
Opinnäytetyöni Temporary Happiness käsittelee valokuvaa elämän ristiriitaisena tallentajana. Työn nimi on allegoria ja viittaa elämään ja sen väliaikaisuuteen. Olen jakanut opinnäytetyöni kolmeen osaan. Ensimmäisessä osassa käsittelen valokuvan olemuksen kummallisuutta; sen indeksisyyttä ja sitä mitä valokuva oikeastaan kykenee kuvana tallentamaan. Toisessa osassa käsittelen sitä, minkälainen väline valokuva on minulle kuvantekijänä ja kolmannessa osassa nykyvalokuvan tyylisuuntausta, tableau vivantia. Opinnäytetyöni taiteellinen osuus on samanniminen kahdenkymmenen värivedoksen sarja, joka on kuvattu vuosina 2009-2012. Kuvat on koottu kirjaksi ja niistä neljätoista on esitetty yksityisnäyttelyssä Galleria Hippolytessä, Helsingissä elokuussa 2012. Opinnäytetyön muut osat: Temporary Happiness-valokuvakirjaDescription
Supervisor
Hippeläinen, TuoviKeywords
väliaikaisuus, aika, kuolema, tableau vivant, illuusio, paratiisi, havainto, temporarity, time, death, tableau vivant, illusion, paradise, perception, tillfällig, tid, döden, tableau vivant, illusion, paradis, perception
Parts
- Temporary Happiness-valokuvakirja. Temporary Happiness-näyttely,Valokuvagalleria Hippolytessä, Helsingissä 17.8.–9.9.2012.