Suurjännitekaapeleiden eristyspaksuudet ovat vapaasti kaapelin valmistajan valittavissa.
PEX-eristeisten kaapeleiden materiaaleissa ja tuotantomenetelmissä on tapahtunut sellaista kehitystä, joka mahdollistaa eristyspaksuuksien ohentamisen.
Työssä tarkasteltiin, miten erilaiset virheet eristyksessä vaikuttavat eristeessä vallitsevaan kenttään.
Näistä virheistä tutkittiin onteloiden, epäpuhtauksien ja puolijohtavilla kerroksilla esiintyvien kohoumien vaikutusta.
Eriste mitoitettiin edellä mainittuihin vikoihin perustuen siten, että sähkökenttä eristeessä esiintyvästä virheestä ei kasva niin suureksi, että se alkaa tuhota eristettä.
Lisäksi eriste mitoitettiin kirjallisuudessa esiintyviin tietoihin perustuen eristeen vaihto- ja impulssijännitekestoisuuteen.
Suurjännitekaapelit tyyppitestataan ennen sarjatuotannon aloittamista.
Työssä pohdittiin myös minkälaisia vaatimuksia tyyppitestaus asettaa kaapelille eristyksen suhteen ja kuinka eristepaksuus pitäisi valita tyyppitestauksen mahdollisimman tehokkaan läpiviennin kannalta.