Lopputyöni inducere koostuu kahdesta teoksesta. Nämä sisältävät liikkuvaa kuvaa ja ääntä, sekä niiden analyyseista kuinka erilaiset suggestiot, affirmoinnit ja hypnoosi voivat vaikuttaa katsojaan pelkän liikkuvan kuvan ja äänen avulla.
Ensimmäinen teos, Takka, näyttää tulen voimakkaita tuntemuksia aiheuttavan luonteen. Se on jo itsessään hyvin suggeroiva elementti, mutta pyrin tässä teoksessa viemään ajatusta hiukan pidemmälle tuomalla joitakin uusia äänielementtejä mukaan, esimerkiksi kellon liioitellun hitaan, narahtelevan käynnin.
Toinen teos kertoo synnytykseen liittyvästä odotuksesta ja affirmoinneista, joita harjoittelimme vaimoni kanssa ennen itse tapahtumaa. Tarkoituksenamme oli synnyttää mahdollisimman luonnonmukaisesti, ilman kemiallista väliintuloa ja pelkästään rentoutumalla. Teoksessa Synnytys ääni on tärkeässä osassa. Sitä ei ole paljon, mutta ne pienet elementit joista äänimaailma muodostuu ovat hyvin tärkeitä; talossamme kuuluva vesiputkien suhina, veden ääni suihkussa ja sydämen lyönnit.