Tämä on Elokuva- ja TV- lavastussuunnittelun kandidaatin opinnäytetyö, jossa tutkitaan lavastussuunnittelua 2D-piirustusanimaatiossa.Työn tavoitteena on analysoida aihetta ja hankkia lisää tietoa aiheesta kirjallisuuden kautta sekä ymmärtää aihetta syvemmin peilaten animaation sivuaineenopinnoissa opittuun sekä tekijän omiin oivalluksiin ja kasvuprosessiin.
Opinnäytetyö esittelee opinnäytetyön tekijän animaationsivuaineessa tekemää animaatioprojektia. Animaatioprojektissa keskitytään pääasiassa lavastukseen ja lavastuksen maailman suunnittelemiseen ja luomiseen. Opinnäytetyön aihetta tutkitaan sekä animaatioprojektista saatujen kokemusten että animaation sivuaineopintojen luentojen pohjalta.
Opinnäytetyö on jaettu kolmeen osioon. Ensimmäisessä osiossa tarkastellaan animaatiota yleisesti. Kerrotaan muutamasta eri animaatiotekniikasta ja niitä verrataan live-actionin lavastussuunnitteluun. Tämän jälkeen avataan enemmän 2D-piirustusanimaatiota. Pohditaan, mitä 2D-piirustusanimaation lavastussuunnittelu on suhteessa live-action lavastussuunnitteluun ja mikä tässä tekniikassa kiinnosti tekijää.
Toisessa osiossa käsitellään opinnäytetyön tekijän omaa Mielenmaisema-animaatioprojektia. Aluksi esitellään animaation tarina ja tämän jälkeen se, miten päädyttiin tekemään kyseinen projekti. Tämän jälkeen kerrotaan projektin työprosessista ja erityisesti animaation lavastuksen ja maailman suunnittelusta.
Viimeisessä osiossa pohditaan, mitä animaatioprojektin tekeminen on opettanut ja miten animaatioprojektista voi olla hyötyä myös live-action lavastussuunnittelu projekteissa.